poniedziałek, 15 maja 2017

Szybko, łatwo, w cieniu!

Wybór roślin do ogrodu czy aranżacji balkonowych, wcale nie jest taki prosty. Kupujemy takie rośliny, które przykuwają naszą uwagę, sadzimy a one z jakiś przyczyn zupełnie nie chcą rosnąć, dlaczego? Nasz wybór powinien być uzasadniony warunkami jakie panują w danym miejscu. Mowa tu nie tylko o warunkach glebowych bo je możemy łatwo zmienić, a przede wszystkim o nasłonecznieniu. W miejscach słonecznych większość roślin ozdobnych będzie rosła z powodzeniem, a co gdy mamy rabatę czy balkon gdzie słońce jest tylko kilka godzin w ciągu całego dnia, panuje tam duże zacienieni od budynków czy też wysokich drzew? Jakie rośliny wybrać na zacienione rabaty? Dzisiaj odpowiemy sobie na to pytanie, zapraszam.


http://bi.gazeta.pl/im/96/60/d2/z13787286Q,Rosliny-do-cienia--Kolorowa-rabata-cienista-z-funk.jpg


Hosty
Moim faworytem są hosty inaczej nazywane funkiami. Są to bardzo wdzięczne byliny, ich wymagania są niewielkie. Wybrałam je przed wszystkim dlatego, ze są ozdobne zarówno z kwiatów jak i z liści, dodatkowo są długowieczne jak na rabatowe byliny przystało. Idealne do miejsc zacienionych. Lubią środowisko wilgotne i zaciszne. W słońcu radzą sobie równie dobrze, jednak wymagają regularnego podlewania. Szybko się rozrastają i tworzą ciekawe aranżacje pod drzewami czy w donicach na tarasie. Kwitną od lipca do września. Kwiaty są w kolorze białym, różowym, żółtym w zależności od odmiany. Pamiętajmy aby nie przesadzić z ilością odmian koło siebie gdyż może to prowadzić do chaosu. Najlepiej rozmnażajmy je przez podział na wiosnę lub na jesień.


http://bi.gazeta.pl/im/91/30/b9/z12136593Q,Funkie--Hosta---funkia--Aurea--ma-lila-fioletowe-k.jpg
Funkie (Hosta); funkia 'Aurea

http://funkia.pl/images/1399752648_Catherine0.jpg
Funkia Catherine
 
https://www.sadowniczy.pl/pol_pl_Funkia-Hosta-Blue-Cadet-129186_2.jpg
Hosta Blue Cadet
Niezapominajka
Bardzo lubię nowinki gatunkowe i odmianowe, jednak jest wiele pospolitych, znanych od lat roślin, które urzekają mnie co roku. Mowa tu na przykład o niezapominajce. Tworzy ona wspaniałe kobierce na rabatach. Długo kwitnie, idealne będą dla niej warunki wilgotne i ocienione. Nie toleruje mrozów i przeciągów dlatego nie narażajmy ją na taki stres. Na słońcu kwitnie jeszcze intensywniej. Niezapominajka jest roślina dwuletnią rozmnaża się z nasion w lato lub z sadzonek pędowych. W glebie o pH kwasowym kwiaty są w kolorze niebieskim, natomiast w pH zasadowym różowe. Jakiś czas temu pisałam o niej wpis --> Niezapominajki kwiatki z bajki


http://images10.fotosik.pl/3341/57d876213fc19b4b.jpg
Niezapominajka


http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/niezapominajka-2.jpg
Różnica kolorystyczna w kwiatach niezapominajki


http://www.mojpieknyogrod.pl/gfx/00/00/05/c0/image-0o9v7s5_jpg/thumb_560x800_10.jpg
Kobierce z niezapominajką


Barwinek mniejszy
Kolejną rośliną, która tworzy kobierce jest barwinek mniejszy. Jest to modelowy gatunek do miejsc zacienionych. Ten niski krzew szybko płoży się na rabatach i obwódkach. Posiada bardzo ładne skórzaste liście i nieduże fioletowe kwiaty, które pojawiają się na wiosnę. Lubi żyzne i przewiewne podłoże, niewielki dostęp do promieni słonecznych nie jest dla niego problem. Roślina jest zimozielona co niewątpliwie podnosi jej wartość ozdobną. Barwinek mniejszym łatwo rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej na wiosnę. Jest to bardzo przydatna roślina w momencie gdy pragniemy zakryć jakieś niekoniecznie atrakcyjne miejsce w ogrodzie. 

Barwinek mniejszy

Rabata z barwinkiem mniejszym

Ciemiernik ogrodowy
Jest to bylina zimująca w gruncie, co bardzo ułatwia nam uprawę. Posiada zimozielone skórzaste liście oraz kwiaty w różnych kolorach: różowe, kremowe, białe, czerwone czy fioletowe, które pojawiają się już od lutego i utrzymują się nawet do czerwca. Roślina lubi połcień lub cień. Jej uprawa nie jest prosta. Wymaga gleby żyznej, gliniastej, wapiennej. Koniecznie jest utrzymywanie stale wilgotnego podłoża. Nie toleruje okresowych susz. Aby co roku obfitowała w kwiaty, wymaga corocznego zasilania nawozem wieloskładnikowym. Można ją rozmnażać z nasion jak i po przez podział karp. Pasuje na rabaty skalne, czy w miejsca przy zbiornikach wodnych. 
Uwaga! Cała roślina jest trująca.

https://www.obi.pl/porady/garden-and-leisure/plants/images/schneerose.jpg
Ciemiernik ogrodowy

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgggsRQbUmsbW3PsNDH2TyjM3otcZueSxT0sT_We1HeNFzEr-qMZ36FGvNbqADYwwswC6gVKsyfobGva0vBp2GAnI3DnRUQ6chJAxj0U3Bnq_4hdG7XtWUY_Jic1oSjXA8NdLg4pKX7sC78/s1600/ciemiernik+ogrodowy.jpg
Ciemiernik ogrodowy

Bukszpan wiecznie-zielony
Myśląc o zacienionych miejscach nie wolno pominąć żywopłotów. Rośliną idealną na niewysokie żywopłoty jest bukszpan. Nie rośnie bardzo szybko, jednak bardzo dobrze znosi cięcie i bez problemu nadaje się na formowanie. Bukszpan jest równie atrakcyjny zimną jak i latam gdyż jest zimozielony. Nie jest wymagającym krzewem, dobrze radzi sobie w miejscach półcienistych i zacienionych. Lubi umiarkowaną wilgotność gleby. Jednym z wymaganiem krzewu jest lekka przewiewna ziemia. Posiada małe sztywne zielone liście, mało widoczne kwiaty pojawiają się na wiosnę. Jest to idealny krzew dla początkujących ogrodników.
 
http://ogrodowo.eu/upload/images/media/600x_bukszpan%20lip.jpg
Bukszpan wiecznie-zielony

http://www.swiatkwiatow.pl/userfiles//image/bukszpan_wieczniezielony3.jpg
Formowany bukszpan
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje ja przedstawiłam tylko kilka gatunków, które według mnie będą idealnie komponować się do większości aranżacji w cieniu. Bardzo lubię te gatunki i myślę, że nie powinny sprawiać problemów w uprawie większości z Was.

_________________________________
Zapraszam na mój Facebook: Wpuszczona w maliny
oraz Instagram: Wpuszczona w maliny
Pozdrawiam, M



   

64 komentarze:

  1. Nawet nie masz pojęcie jak ciekawy jest to temat z punktu widzenia miłośnika wina! Bo każda nowa roślina to nowe aromaty, nowe ciekawe zapachy i słownictwo, którym możesz zaskoczyć niejednego podczas kolejnej degustacji! Wielkie dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne są te rośliny, idealne do ogrodu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Hosty to moja ogrodowa miłość. Uwielbiam !!!

    OdpowiedzUsuń
  4. niezapominajka jest przepiękna. również mnie urzekła <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Niezapominajki - uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Marzy mi się taki piękny ogród.. Na razie mam tylko balkon, ale dotąd wzbraniałam się przed obsadzeniem go kwiatami ze względu na przeraźliwą awersję do pszczół. Chyba że znasz jakieś kwiaty, które ich nie przyciągają?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie przede wszystkim polecałabym zioła: mięta, bazylia odstraszają zapachem wiele owadów. Jeśli chodzi o pszczoły to one przylatują do kwiatów, chyba wszystkich także wybierz gatunki ozdobne z liści, których kwiaty są mało atrakcyjne np: bukszpan, wilce, kocanki włochaty, strzel popielny :]

      Usuń
  7. Boże, szukałam Cię! 😍😀 Szukałam takiego właśnie postu, o roślinach, którym pasuje zacienione miejsce, bo mam taki łysy placek w ogrodzie i nie wiedziałam, czym je zakryć. Najbardziej urzekł mnie niezapominajki! Myślisz, że można je jeszcze posiać czy jest juz za późno? Ku innym roślinom, mimo że też są śliczne, raczej się nie skłaniam, bo czasem puszczam luzem króliki i nie chcę, żeby się potruły. Pozdrawiam i obserwuję! 😁

    OdpowiedzUsuń
  8. U mnie co prawda cienia jak na lekarstwo, bo w zasadzie jedynie w przedogródku, ale przemyciłam do ogrodu kilka wspomnianych przez Ciebie roślin. A ten barwinek nie jest czasem bardzo ekspansywny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ekspansyny! Na początku wydaje się, nie rośnie, a teraz po kilku kątach trudno go opanować. Kwitnie też niezbyt długo. Niestety...

      Usuń
  9. Marzę o ogródku i o swoich własnych roślinach wałsnoręcznie zasadzonych. Póki co pozostaje mi przeglądać blogi, takie, jak ten i szukać inspiracji :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Uwielbiam niezapominajki! I ogrody pełne różnokolorowych kwiatów :)

    OdpowiedzUsuń
  11. U mnie i mieszkanie i balkon są dość zacienione. Ale różne roślinki dają sobie tam radę. Uwielbiam bukszpan, kiedyś będę miała kilka krzaczków i będę w nich wycinać piękne kształty ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Funkia w prążki, pierwsze słyszę:)
    A tak z moje działki: barwinki są od dawna stosowane w lecznictwie, także we współczesnej medycynie. Alkaloidy barwinka mniejszego maja zastosowanie w lekach na poprawę krążenia mózgowego np. Cavinton, a alkaloidy barwinka różowego w onkologii( Vinkrystyna, Vinblastyna)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O widzisz o tym nie miałam zielonego pojęcia, super że piszesz mi takie informację :]
      Pozdrawiam

      Usuń
  13. Czego jeszcze ja nie wiem! Zawsze marzyłam o werandzie, niewielkim ogródku, póki co żyję w bloku bez balkonu nawet! Za kilka tygodni jednak się przeprowadzam do mieszkania z dużym balkonem, więc będę chciała go przyozdobić kwiatami, Twoje wpisy będą idealną pomocą przy aranżacji balkonowego zacisza :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to super w takim razie powodzenia w tworzeniu nowego balkonu, mam nadzieję że się pochwalisz nim ;]

      Usuń
  14. Niezapominajki tak wspaniale się prezentują, dla mnie mają jeszcze walor sentymentalny, pamiętam jak pięknie przyozdabiały ogród babci, ich widok od razu wywołuje wspomnienia ze szczęśliwego dzieciństwa. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mogę się nie zgodzić mnie się także bardzo miło kojarzą :]

      Usuń
  15. Niezapominajkę znam, owszem jest piękna, ale rozbroiłaś mnie tą funkią! Nie znałam, a przeciez mam tyle miejsc dla niej! Ciekawe czy jest w moim ulubionym centrum ogrodniczym. Na prawdę dziękuję Ci za te wskazówki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło, że coś Cie zainteresowało :] Funkie są rzeczywiście bardzo wdzięczne ogromnie je polecam :]

      Usuń
    2. Funkie są piekne, ale u mnie to ulubione pożywienie slimaków, niestety

      Usuń
  16. ach, przydałby mi się choć kawałek ogródka. na razie zadowalamy się doniczkami;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobre i to na początek. Od czegoś trzeba zacząć ;]

      Usuń
  17. Moja mama ma ogromny ogród - większość gatunków opisanych przez Ciebie także posiada :) Niestety ja nie zaraziłam się tą pasją chociaż fajnie odpoczywać czasem w zieleni kiedy wyjeżdżamy z miasta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, super że masz takie miejsce na ziemi. Pełen relaks :]

      Usuń
  18. Niezapominajka to coś dla mnie!

    OdpowiedzUsuń
  19. Uwielbiam niezapominajki. Teraz jest najpiękniejszy czas w roku jak dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to prawda jeszcze wczoraj było święto niezapominajki <3

      Usuń
  20. A ja nie mogę się dorobić magnolii. :( Niestety zawsze mi usychają. A one są takie piękne, marzę o tym aby mieć jej w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  21. Kocham niezapominajki <3 Zastanawiałam się właśnie dzisiaj, dlaczego niektóre kwiaty na mojej rabacie mają niebieski kolor, a inne różowy :) Teraz już wiem :) Popracuję nad nimi :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja w tym roku postawiłam na słoneczniki, groszek pachnący i ferezje

    OdpowiedzUsuń
  23. Swietny post, ja też zaczęłam swoją przygodę z "mini- ogródkiem", w którym królują goździki. :)

    OdpowiedzUsuń
  24. U mnie niestety tylko balkon, ale uwielbiam podpatrzeć co pięknego można posadzić - taka inspiracja na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Piękności! Skorzystam z podpowiedzi bo tak jak piszesz lubię eksperymentować, a nie zawsze się to udaje:)

    OdpowiedzUsuń
  26. Uwielbiam Twój blog, bo interesują mnie wszelkie ciekawostki i informacje ogrodnicze :) Każdą wolną chwilę spędzam w ogródku, dlatego widzę, że mamy bardzo podobne zainteresowania :) Bardzo lubię bukszpan i naprawdę fajnie rośnie, lubię formować z niego różne kształty :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Te niezapominajki przepiękne. Niestety (albo stety) nie mam ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
  28. Te hosty mnie zaintrygowaly, piekne rosliny :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Ale kolorowo i pięknie się zrobiło!! Żebym jeszcze miała zdolności utrzymania tych roślinek przy życiu... Ale podziwiam u Teściowej! ;)

    OdpowiedzUsuń
  30. Cieszę się, że tu trafiłam, bo właśnie urządziłam balkon i brakuje mi jeszcze na nim zieleni.

    OdpowiedzUsuń
  31. piękne rośliny, świetne inspiracje :) Ja w temacie jestem przysłowiowa noga, tym bardziej się cieszę, że tu trafiłam

    OdpowiedzUsuń
  32. Najbardziej uwielbiam kolorowe kwiaty, dlatego z całego tego zestawu według mnie najładniejsze są niezapominajki! Ale masz racje, o gustach się nie dyskutuje :)

    OdpowiedzUsuń
  33. Niezapominajka mnie wręcz urzekła :)

    OdpowiedzUsuń
  34. moim faworytem również są niezapominajki - przepiękne :)

    OdpowiedzUsuń
  35. Chodzi za mną Funkia :D Będę musiała przed swoim domem posadzić jakieś cieniolubne rośliny. Specjalnie kazałam zaprojektować zagospodarowanie działki w taki sposób, by dom był blisko drogi, bo tam jest cień i niewiele posadzę roślinek. Natomiast z tyłu będę miała ogromny ogród pełen słońca. Myślę, że nie tylko funkia z Twojej listy mi się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  36. ostatnio załapałam bakcyla na rośliny domowe i te do ogrodu :) super wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  37. Chyba najbardziej podobają mi się kobierce niezapominajek :)

    OdpowiedzUsuń
  38. Niezapominajki <3 Tak! To zdecydowanie będzie najlepszy wybór na zacienione miejsca ma moim tarasie :)

    OdpowiedzUsuń
  39. Ja ostatnio poważnie myślę o obsadzeniu ogrodu roślinami antykleszczowymi....

    OdpowiedzUsuń
  40. Nie znam się na tych rzeczach ale bede zaglądał, natura jest piekna. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  41. piękne te niezapominajki, u mnie w ogrodzie sa tylko krzewy kt same sie soba opiekuja ;) ciągle zapominam o podlewaniu

    OdpowiedzUsuń
  42. Niezapominajki <3 już wiem, co posadzę na balkonie!

    OdpowiedzUsuń
  43. Polecam Bukszpan, faktycznie robi szpan nie tylko wśród Buk (Muminki). Tak już bardziej serio jest naprawdę świetną rośliną. Ważne, aby zadbać nie tylko o jej wzrost, czy też kształt, ale też aby rosła w odchwaszczonym miejscu. Co nie jest dla wszystkich, aż tak oczywiste. W pełni zadbana uwidacznia prezentuje się bardzo okazale.

    OdpowiedzUsuń
  44. Muszę w końcu coś zaplanować na działce, a tu fajne propozycje znalazłam.

    OdpowiedzUsuń
  45. Większość tych roślin do cienia lubi jednocześnie sucho. A może znasz jakieś oczywiście łatwe w uprawie do cienia i na mokrą glebę? U mnie tam jedynie funkia na razie daje radę :-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście miodunka, hortensja ogrodowa, tawułki czy mahonie i bukszpany one tolerują wilgotne rabaty ;] Nie są trudne w uprawie także coś dla Ciebie ;]

      Usuń
  46. Uwielbiam funkie, zwłaszcza variegaty, robią za piękne tło niemal dla każdej rośliny.
    Vinca minor planuję posadzić na grobie babci, będzie to dla niego wręcz idealne miejsce tuż pod drzewem.
    A co do bukszpanu to nie mogę go przeboleć! Pięknie wygląda, a ja akurat na niego muszę być uczulona :( Nie przeżyję!

    OdpowiedzUsuń
  47. Niezapominajki ah uwielbiam, śliczne są takie, delikatne :) A i bukszpan też znalazł u mnie miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  48. Naprawdę śliczny jest Twój ogród!

    OdpowiedzUsuń