poniedziałek, 28 listopada 2016

Smak i zapach pomarańczy

W okres przedświąteczny w naszych domach nie może zabraknąć pomarańczy. Dla mnie na zawsze będzie to symbol paczki od Mikołaja. Teraz owoce te są ogólnie dostępne, jednak w czasach PRL-u był to rarytas widziany tylko na Święta.

Pomarańcza jest to nazwa zwyczajowa. Nazywane są tak niektóre gatunki należące do rodzaju cytrus. Zwykle ma skórkę pomarańczową oraz włóknisty miąższ. Drzewo pomarańczowe wydaje tysiące owoców i zapewnia dobre plony nawet przez 80 lat. Sprzyja mu głównie klimat tropikalny. W naszej strefie klimatycznej hodowanie sadów drzew pomarańczowych jest praktycznie niemożliwe.

Nie ulega wątpliwości, że pomarańcze to bomba witaminy C. Już jeden owoc zapewnia dziennie zapotrzebowanie na tą witaminę. Jak wiadomo witamina C działa uodporniająco na organizm oraz antyrakowo. Dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu, który zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów.

Zawiera także duże ilości witaminy B, A, E, beta karotenu oraz potasu. Wszystko to pozytywnie działa na organizm. Odżywia skórę, dobrze wpływa na wzrok, pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca. Usprawnia także pracę jelit. Bardzo ważny jest fakt, że ten owoc ma niski indeks glikemiczny, także wskazany jest dla diabetyków.
Zapach pomarańczy jest bardzo charakterystyczny. Najbardziej aromatyczna jest skórka, która wykorzystywana jest w gastronomii do deserów jak i do dań na słono.

Ze skórki pomarańczy pozyskiwany jest olejek pomarańczowy. Najczęściej wykorzystywany
w kosmetyce. Gdyż działa odmładzająco na skórę, rozjaśnia ją dodaje witalności a także zmniejsza celulit. Sam zapach pomarańczy działa odprężająco i uspokajająco, także łagodzi stres. Olejek można kupić na wielu stronach internetowych z naturalnymi kosmetykami. Dobrym pomysłem jest dodawanie kilku kropel olejku do kąpieli czy też do ściec zapachowych czy wosków w domu.


Ciekawostką jest, że olejek pomarańczowy odstrasza komary, muchy i kleszcze. Może on się stać naturalną bronią przed tymi uciążliwymi dla człowieka owadami.

Zapach kwiatów pomarańczy czy olej ze skórki pomarańczy wykorzystywany jest także do produkcji perfum. Wiele znanych i ekskluzywnych marek używa go do swoich receptur. Mowa tu o Paco Rabane, Yves Saint Laurent, Versace czy Gucci. Nadaje on świeży, wyrazisty, lekko słodki i kwiatowy zapach.

Osobiście bardzo lubię pomarańcze zarówno jem je jako przekąskę, lub dodaje plasterki do herbaty. Jednak należy pamiętać, że cytrusy należą do grupy najczęściej uczulających owoców. Objawia się to drobną wysypką na dłoniach, buzi. Ludzie uczuleni odczuwają swędzenie języka, dłoni w momencie kontaktu z sokiem. Gdy zaobserwujemy takie objawy
u siebie należy szybko zgłosić się do lekarza by wykonać testy i potwierdzić obawy. Wtedy najlepiej unikać zarówno jedzenia pomarańczy czy inny cytrusów jak i unikać kosmetyków
z nimi w składzie.
http://www.czarymary.pl/p_837218_olejek_pomaranczowy?gclid=CPTH7MG2y9ACFQ2MGQodxNIATAZakładając optymistyczną wersję, że pomarańcze działają na nas tylko w pozytywny sposób zachęcam do naturalnego dostarczania witaminy C w postaci owoców.
Pozdrawiam, M

1 komentarz: