środa, 9 listopada 2016

Dracena na szczęście

Jako zwolenniczka minimalizmu zdecydowanie wybieram dekoracje do wnętrz które, są praktyczne lecz z drugiej strony nietypowe. Podobnie dobieram rośliny. Będąc na zakupach 
w ikeii nie mogłam się powstrzymać przed kupnem draceny. Tak draceny nie jak wszyscy mówią bambusa. Dostępne w sklepach rośliny to Draceny Sandera. Posiada angielską nazwę Lucky Bamboo. Owszem przypominają one bambus, lecz nie są nim.
Jest to bardzo ciekawa roślina. Jej łodyga jest powyginana, dzieje się tak po przez ich uprawę. Aby pędy miały taki kształt, podczas wzrostu zmienia się kilkukrotnie ich położenie. Roślina zmienia wtedy kierunek wzrostu i powstaje efektowna dracena. Według mnie wygląd tej draceny jest nowoczesny i nietypowy.


Wiele osób nie wiem jak prawidłowo uprawiać i dbać o Dracene Sandera. Nic bardziej prostszego. Jestem zwolenniczką trzymania draceny w przezroczystym naczyniu, wazonie 
z wodą. Najlepiej aby to była letnia przegotowana woda. Wodę należy zmieniać co kilka dni. Oczywiście można zastosować uprawę w ziemi. Stosując ziemie do dracen czy tradycyjną zimie do roślin doniczkowych. Pamiętajmy o tym aby podłoże było wilgotne, oraz o zraszaniu liści. Jednak według mnie gdy mam możliwość obserwowania korzeni rośliny jest to dobry sposób na to aby kontrolować czy z rośliną nic się nie dzieje.
Im więcej liści posiada nasza dracena tym więcej wody będzie potrzebować. Jednak ilość wody należy utrzymać na poziomie ok 3-5 cm, tak aby nie zabrakło jej przez kilka dni. Do pojemnika można wsypać kamienie lub szklane czy plastikowe kulki ozdobne. Będą tworzyć dodatkowo ciekawą ozdobę.
Prostą sprawą jest nasłonecznienie takiej rośliny, gdyż preferuje ona nasłonecznienie średnie 
z temperatura pokojową. Tak więc, jest idealna do większości mieszkań i domów. Zalecane jest stosowanie nawożenia dla roślin hydroponicznych czyli takich które uprawia się w wodzie.

Ostatnią kwestią jest rozmnażanie tej roślin. Gdy nam już ładnie rośnie warto jest się nią podzielić z kimś innym. Należy dolną część pędu głównego skrócić wstawić do wody 
i poczekać aż wypuści korzenie. Sposób bardzo prosty.

Kolejnym faktem przemawiającym za posiadaniem Lucy Bamboo jest to że znana jest 
z przynoszenia szczęścia. Któż z nas nie liczy w życiu na odrobinę szczęścia. Według chińskich wierzeń trójłodygowa daje szczęście, pięciołodygowa pieniądze a sześciołodygowa zdrowie. Otaczajmy się pozytywną energią. Rozmnażajmy ją, cieszmy oko oraz obdarowujmy znajomych. Na końcu dołączam zdjęcia mojej draceny. Bardzo żałuję, ze nie zrobiłam zdjęcie w momencie kupna. Specjalnie wybrałam najbardziej zaniedbaną ze wszystkich okazów ze sklepu. Po miesiącu wypuściła kolejne liście. Rośnie wspaniale. Oby tak dalej.

Pozdrawiam, M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz