poniedziałek, 21 listopada 2016

Cynamonowe love

Powoli listopad dobiega końca, z tego powodu chciałabym aby na blogu zaczęły pojawiać się teksty w jakiś sposób powiązane ze Świętami Bożego Narodzenia.
Dla mnie zarówno w okresie jesiennym jak i zimowym nieodłącznym elementem jest cynamon. Mowa tu o przyprawie uzyskiwanej z kory cynamonowca. Jest to drzewo z rodziny wawrzynowatych, cynamonowiec celjoński, które rośnie dziko w Indiach. Przyprawę spotykamy w formie startej na proszek a także w postaci lasek. Posiada charakterystyczny korzenny zapach i ostry smak, wynika to z obecności
w niej olejku cynamonowego. Właściwości cynamonu są nieocenione. Wspomaga on trawienie i dobrze wpływa na pracę jelit, udrażnia drogi oddechowe, wynika to z jego intensywnego zapachu. Dodatkowo działa odkażająco, niszczy bakterie, grzyby i drobnoustroje. Cynamon reguluje poziom cukru we krwi oraz zmniejsza cholesterol. Dodaje witalności i energii, jest źródłem magnezu, żelazu i wapnia. Duża ilość chromu w cynamonie zmniejsza ochotę na słodycze.Cynamon można dodawać zarówno do napojów: kawy ,herbaty, wody, ale także do potraw. Stanowi podstawę kuchni orientalnej.
W Polsce silnie kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Znajdziemy go w ciastach, ciasteczkach czy w wigilijnej kuti.
Należy pamiętać, że cynamon powoduje także alergie. Odradzany jest kobietom w ciąży i osobą z chorobami wrzodowymi i cierpiącymi na krwotoki.
Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o jakimś kosmetycznym wykorzystaniu cynamonu. Obecnie używam mydła w płynie wanilia cynamon firmy Yope. Wspomniany produkt nie zawiera sls’u, parabenów ani sylikonów. Producent zapewnia, że podczas wykonywania mydła wykorzystano 100% naturalnych ekstraktów z cynamonu. Musze się z tym zgodzić pachnie obłędnie. Już jedna pompka pozwala na eksplozje zapachu. Z racji tego, ze mam skórę atopową zwracam uwagę na to czym myję dłonie. U mnie ten produkt sprawdził się idealnie. Nawilża dłonie, wygładza i pozostawia je miękkie i pachnące. Doskonały prezent na nadchodzące mikołajki.Niewiele osób wie, że cynamon stosuję się do nawożenia roślin. Należy posypać ziemię rozsady czy roślin w doniczkach w domowym zaciszu niewielką ilością cynamonu. Przyspiesza on regeneracje korzeni, zwiększa wzrost całej roślin. Dodatkowo chroni przed chorobami grzybowymi i pasożytami. Odstrasza komary i mrówki. Idealny do stosowania w przydomowych ekologicznych ogródkach. Cudowna przyprawa, która wspomaga uprawę roślin. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że warto.
Żegnam się z wami, piją kawę z cynamonem!
Pozdrawiam, M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz