piątek, 28 lipca 2017

Ty jesteś wyjątkowa! - malwa różowa

Rynek zasypuje nas co raz to nowymi gatunkami i odmianami roślin. Kolory, pokrój jak i wymagania, wszystko możemy dostosować do swojego ogrodu. Jednak obserwuje, że ostatnio bardzo chętnie posiadacze ogrodów lubią wracać do tych roślin, które pamiętają z dzieciństwa lub które kojarzą im się ze spokojną i piękną wsią. Dzisiaj chciałabym poświęcić czas malwie.

https://pixabay.com/pl/malwa-kwiaty-ro%C5%9Blina-p%C5%82ot-1322676/

Malwa uprawa

Malwa różowa (malwa ogrodowa) bo o niej mowa to bylina z rodziny ślazowatych, jednak w naszym klimacie uprawiana jest głownie jako roślina dwuletnia. Bardziej pospolita nazwa tej rośliny to prawoślaz różowy. Wszyscy którzy obawiają się wprowadzania nowych roślin do ogrodu ogłaszam, ze malwa ogrodowa jest  dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ale osłonięte od wiatrów. W sąsiedztwie budynków, pod oknami czy jako tło dla rabat prezentuje się idealnie. Lubi gleby zasobne w składniki pokarmowe, ale jest w pełni mrozoodporna i nie straszne jej nasze zimy. Wysiewa się ją z nasion, najlepiej na rozsadniki wiosną. Kwitnie dopiero w drugim roku. Owocem jest rozłupania, która rozpada się na rozłupki. Bardzo często rozsiewa się sama, raz posadzona na dane stanowisko. To bardzo usprawnia jej posiadania w ogrodzie.https://pixabay.com/pl/kwiaty-lato-malwy-pi%C4%99kno-2499647/

Ze względu na to, że jest to dość pokaźna roślina dorasta nawet do 2m preferuje duże ogrody.

Niewątpliwie malwa nadaje sielankowy charakter naszemu ogrodowi. Posiada duże, rozłożyste liście, pięcioklasowe lub siedmioklasowe. Kwiaty są pełne, półpełne lub pojedyncze. W kolorze od różowego przez czerwony czy nawet ciemno-bordowy prawie czarny. Roślina dość długo kwitnie, praktycznie całe lato (czerwiec-wrzesień). Posiada dość silny, palowy system korzeniowy oraz grubą łodygę, co pozwala jej na posiadanie wielu liści jak i kwiatów na jednej roślinie.

Ciekawa odmiana:

http://sezonowo24.pl/wp-content/uploads/2015/03/malwa-double-pink2.jpg
Double Pink

Malwa jako roślina lecznicza

Kwiaty malwy różowej, odmiany o ciemnych kwiatach zawiera śluz, antocyjany, glikozydy, malwidyny, olejki eteryczne, garbniki i wiele innych. Wyciąg z kwiatów malwy czarnej zmniejsza odruch kaszlowy i łagodzi bóle gardła. Ułatwia odkrztuszanie, osłania układ pokarmowy.
Jak przygotować odwar z kwiatów malwy?

Odwar z kwiatów malwy czarnej przygotowuje się, zalewając 1 łyżkę kwiatów 350 ml gorącej wody i parząc przez 20-30 min. Następnie macerat gotuje się 3 minuty pod przykryciem, odstawia na 10 min. do ostudzenia i cedzi. Pije się go 3 razy dziennie po ⅛ szklanki między posiłkami oraz używa do płukania jamy ustnej i gardła. (źródło: http://www.panacea.pl/articles.php?id=3708

Rdza malwy – utrapienie dla ogrodników

Niestety jedną z uciążliwych chorób przy uprawie malwy, jest rdza malwy. Objawia się małymi pomarańczowymi plamkami na liściach, które z czasem żółkną i usychają. Ta grzybowa choroba, niestety występuje bardzo często. Jest to jednodomowy grzyb, co oznacza, że żeruje tylko i wyłącznie ma malwie. Produkuje telia czyli zarodniki przetrwalnikowe, które mogą być roznoszone przez wiatr, ptaki czy też mogą znajdować się w stanie aktywnym przez wiele lat w glebie. Jeżeli zmagamy się z tą choroba warto na początku pozbyć się wszystkich liści porażonych przez chorobę. Palimy je, najlepiej zdała od naszych okazów. Warto ochronę zacząć od stosowania preparatów nie chemicznych. Najlepiej od wiosny co 10 dni przez około 2 miesiące. Zalecane preparaty to np.: Biosept 33SL. Jeżeli i takie środek nie podziałała jedynym ratunkiem są opryski chemiczne: Dithane NeoTec 75WG czy Topsin M 500 SC. Wszystkie zalecenia stosowania widoczne są na opakowaniu. Warto walkę z rdzą rozpocząć wspólnie z sąsiadami, jeśli u nich występuje to u nas będzie to tylko kwestia czasu. Chorobom grzybowym sprzyja wilgoć i brak cyrkulacji powietrza. Często nasza pielęgnacja jak i uprawa nie mają zupełnie wpływu na rdze malwy.


http://bi.gazeta.pl/im/1f/c7/f3/z15976223Q,Rdza-na-gornej-stronie-liscia-malwy.jpg
Liść porażony przez rdze malwy
Malwa różowa jest nieodłącznym symbolem wsi. Stare drewniane domki oblane kwiatami malwy, są inspiracją dla wielu malarzy. Nie dość, że są łatwe w uprawie, pięknie wyglądają to jeszcze nadają lekki i rustykalny styl naszym ogrodom. Mam nadzieję, że od teraz i u Was malwa znajdzie swój dom.

https://pixabay.com/pl/kwiat-malwa-lato-charakter-1716554/
_______________________________
Zapraszam na mój Facebook: Wpuszczona w maliny
oraz Instagram: Wpuszczona w maliny

Pozdrawiam, M
12 komentarzy:

 1. No przepiękne są te kwiaty! Jestem w fanklubie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo nawet nie wiedziałam jak się te kwiaty nazywają, a strasznie mi się podobają, bo kojarzą się ze wsią... parterowy domek z okiennicami, przed nim płot drewniany, a znad płotu, tuż pod domem właśnie te kwiaty... sielski widok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ciemnobordową malwę w ogrodzie, ale ta Double Pink mnie urzekła. Muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne zdjęcia. Zachwyca mnie pierwsze oraz ostatnie. :)

  Uwielbiam malwy. Zawsze widząc je, w jakimś ogrodzie, przystaję. Masz rację, dodają one sielankową atmosferę. Nie miałam pojęcia, że ma ona walory lecznicze. Dziękuje za tą wiedzę, jaką otrzymałam.

  Pozdrawiam i życzę wspaniałych dni. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podglądam malwy u innych w ogródkach, chyba w przyszłym roku kupię nasiona i zasieję pod oknami. Czy wszystkie kolory malw są lecznicze?

  OdpowiedzUsuń
 6. Są piękne :) Też mam w ogrodzie, ale rzeczywiście rdza często niestety u nich występuje. Mimo to polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście, że jak dzieciństwo to pobyty na wsi i bielone chałupki pod malwami:)

  OdpowiedzUsuń
 8. jaka sliczna ta malwa wooow
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładne kwiaty lecz nie są moimi ulubionymi ;)
  https://cakemonika.blogspot.com/ ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Malwy to kwiaty, które na myśl przywodzą mi malowniczą, prawdziwą polską wieś. Piękne!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wieś wakacje z rodzicami ogródek a w nim rozne kolory malw, też mam na swojej działce malwy .

  OdpowiedzUsuń