czwartek, 27 października 2016

Idzie zima, zabezpieczamy rośliny

W nawiązaniu do poprzedniego postu, chciałabym napisać coś o tym jak zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącą zimą. Roślin podobnie jak ludzie, są w różnym stopniu wrażliwe na temperaturę panującą na zewnątrz. Większość drzew liściastych i iglastych ma gruba korę i one bez problemu zimują. Wiadomo, że nikt nie będzie okrywał na zimę 5 metrowego klonu.
Jednak zacznijmy od początku. Warto zacząć od trawnika. Przed zimą grabimy z niego liście, kosimy i najlepiej wzmacniamy nawozem wieloskładnikowym (nawóz jesienny z mała zawartością azotu). Takie zabiegi wystarczą aby na wiosnę cieszyć się znów trawą.
http://bi.gazeta.pl/im/ff/4e/12/z19197183Q,Zbieranie-lisci-kosiarka-Honda-HRX.jpg

Zabezpieczenie roślin na zimę rozpoczynamy w momencie gdy temperatura w nocy spadnie poniżej - 5 stopni Celcjusza.
Byliny czyli rośliny wieloletnie na zimę często przycina się tuż przy ziemi. Aby zabezpieczyć je przed niebezpiecznym mrozem okrywamy je kilku centymetrową warstwą liści, trocin czy warstwą kory. Ten prosty sposób z dostępnych części roślin idealnie spełni swoją rolę. Okryć tak można wiele roślin cebulowych a także złocienie czy pierwiosnki. Podobny system stosujemy przy różanecznikach czy mahoni. Lawendę, wrzośce warto okryć stroiszem. Stroisz to związane gałązki z drzew iglastych (świerka, jodły), które idealnie nadają się do okrywania na zimę. Proste w zdobyciu i wykonaniu, a chyba o to chodzi.
http://www.twojogrodnik.pl/files/texts/img_3/384_stroisz-ochrona-przed-sloncem.jpg
 Wiele z nas ma swoich ogrodach popularne cyprysiki, żywotniki, bukszpany. Ze względu na to, ze często je formujemy są one bardziej wrażliwe na temperaturę w zime. Oczywiście możemy zastosować przykrycie szyjki korzeniowej trocinami, ale gdy mamy dostęp do mat bambusowych czy siatek z agrowłókniny okryjmy je całe. Skoro tyle pracy poświęcamy na ich przycinanie, szkoda aby się zmarnowały.
http://cdn13.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/a0/3c/da/a03cdad823449e3f_1048792.jpg
Jeśli sadziliśmy na wiosnę nowe drzewka, myślę że jeśli pozwala nam na to czas i ochota warto każde nowo posadzone drzewko zabezpieczyć na pierwszą zimę. Podstawę obsypać liśćmi czy trocinami a dalszą część okryć chochołem czyli słomą związaną w daszek cy agrowłókniną. Taką ochronę potrzebują także hortensje ogrodowe, tulipanowce oraz magnolie. Apeluje aby je chronić gdyż w okresie kwitnienia są jedną z najcudowniejszych ozdób naszego ogrodu.
https://lh3.googleusercontent.com/-7chAINwRjpI/UpNmYBuDK0I/AAAAAAAAPAs/5GIffVbxRaA/s640/P1080575.JPG
Pragnę wspomnieć także o róży, bo to również popularna ogrodowa roślina. Obsypuje się ja u podstawy ok 30 centymetrowym kopczykiem ziemi. Oprócz tego warto osłaniać ich pędy matami słomianymi czy włókniną, są one dostępne w sklepach ogrodniczych. Można spróbować nawet samemu zrobić taką mate słomianą.]

http://www.oczarjk.pl/zdjecia_porady/porady_roze_zabezpieczenie_roz_na_zime16.jpg
Wszystkie rośliny, które znajdują się na pergolach czy też pną się po jakiś częściach warto dokładnie przymocować aby podczas silnych podmuchów wiatrów nie zostały połamane. Jeśli nasz ogród znajduję się w miejscu narażonym na silne podmuchy i zamiecie śnieżne ogrodzenie go drobną siatką, będzie idealną ochroną.
 http://ms-img02.allegroimg.pl/ms/oryginal/3e/e3/76/7632/763254_81bc3f44c1f993f0f5e7185a
W tym poście opisałam tylko kilka sposobów ochrony roślin przed zimą. Jeśli mamy jakaś roślinę w ogrodzie i nie wiemy jak o nią zadbać na zimę, warto zagłębić się w informacje zamieszone w Internecie.
Pozdrawiam, M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz