sobota, 4 maja 2019

Elegancja w każdym calu-cynia wytworna

Mimo tego, że styl ogrodowy zależy od naszych upodobań i nie ma jednej zasady wg, której należy postępować przy zakładaniu ogrodu to chyba każdemu zależy aby ogród wprowadzał elegancje, lekkość i poczucie bezpieczeństwa. Nie można zapomnieć jeszcze o uniwersalności kolorystycznej. W ten opis idealnie wpisuje się cynia wytworna i to właśnie jej poświęcę ten wpis.


https://pixabay.com/pl/photos/cynia-%C5%82%C4%85k%C4%85-kwiaty-polne-4060396/Cynia wytworna jest rośliną, która pochodzi z Meksyku, znana jest od lat na terenie całego naszego kraju. Sprawdzi się zarówno do dużych ogrodów w grupie jak i małych jako pojedyncze okazy. Z powodzeniem można ją także uprawiać w doniczce, długo wytrzymuje w dobrej kondycji jako roślina cięta. Dlatego staje się uniwersalnym okazem praktycznie do każdego założenia ogrodniczego.

https://pixabay.com/pl/photos/cynia-kwiat-kompozyty-kwiat-lato-3945544/

Maksymalnie może osiągnąć 1m wysokości, jednak takie okazy raczej nie występują w Polsce. Posiada sercowato-jajowate liście w kolorze zielonym, w dotyku szorstkie. Pędy sztywne i owłosione. Okres kwitnienia trwa długo od czerwca aż do października.  Kwiaty są duże, zebrane w koszyczki i umieszczone na szczytach łodyg, typ kwiatów jest rurkowaty z żółtym środkiem. Różnorodność kolorystyczna kwiatów jest ogromna: białe, żółte, czerwone, różowe, purpurowe. 

https://pixabay.com/pl/photos/cynia-kompozyty-kwiat-ro%C5%9Blin-3735604/

Jeśli chodzi o sadzenie to cynie uprawia się z nasion, najlepiej zacząć uprawę od rozsady, nasiona sieje się w marcu lub kwietniu. Zaczynają kiełkować już po około 2 tygodniach (zwykle wcześniej). Gdy zaobserwujemy pierwszy liść właściwy (dobrze rozwinięty), wtedy warto je przepikować do większych doniczek. Wysadzanie do gruntu zaplanujmy na koniec maja kiedy nie będzie już ryzyka przymrozków. Oczywiście możemy je siać wprost do gruntu, jednak konieczne jest przeczekanie przymrozków bo mogą one być przyczyną niepowodzenia naszej uprawy.

https://pixabay.com/pl/photos/cynia-kwiat-kolorowa-ogr%C3%B3d-natura-3909821/

Roślina najlepiej czuje się w miejscy słonecznym lub delikatnie ocienionym. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne o umiarkowanej wilgotności. pH powinno się wahać od 7 do 8. Słaba ziemia jest równoznaczna ze zmniejszoną ilością kwiatów i słabą jakością całej rośliny. Cynia wytrzymuje delikatną suszę, jednak zalewnie jej szybko może prowadzić do chorób grzybowych. Roślina lubi nawożenie, już po 2 tygodniach od wysadzenia na miejsce stałe warto zastosować nawożenie mineralne wieloskładnikowe (dla roślin kwitnących o mniejszej zawartości azotu). Dużym plusem tej rośliny jest wysoka odporność na szkodniki. 

https://pixabay.com/pl/photos/dla-ciebie-bukiet-kwiaty-da%C4%87-r%C4%99ka-3705353/


Cynia wytworna może być dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej lub jednorocznej. Jeśli nie masz pomysłu co w tym roku umieścić w swoim ogrodzie koniecznie pomyśl właśnie o niej. Nie masz ogrodu nic się nie martw uprawa doniczkowa pozwoli Ci na cieszenie oko feriom barw tego gatunku. Pamiętaj tylko o zapewnieniu jej dobrej jakości podłoża, sporej doniczki no i podlewaniu. Późnym latem będzie można ją wykorzystać na stole jako kompozycje florystyczną, nic tak nie cieszy jak własne rośliny. 

__________________
Pozdrawiam, M
Zapraszam na mój Facebook:Wpuszczona w maliny
oraz Instagram: Wpuszczona w maliny
PS. Zdjęcia pochodzą z https://pixabay.com/pl/ - każdy obraz posiada dokładne źródło.7 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post. :) Miałam Cynie na balkonie, wprowadzały cudowny nastrój. Zawsze jak na nie spoglądałam, to czułam się jak w wiejskim ogrodzie. :))) Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi też zaraz na myśl przychodzi wiejski ogródek albo działka za miastem;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Dynię! Od razu widzę działkę Babci w latach 80:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Może być i dynia i cynia;)w sumie u mojej babci obie rośliny rosną;)
   Pozdrawiam, M

   Usuń
 4. Rzeczywiście jest pełna wdzięku i elegancji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe czy na https://florexpol.eu/115-nasiona-kwiatow mają też cynie. Nawet nie wiedziałam, że z nasion się ją sadzi, nie miałam jeszcze w ogródku takiej. Ale na zdjęciach bardzo fajnie się prezentuje także chętnie w taką zainwestuje.

  OdpowiedzUsuń