niedziela, 29 stycznia 2023

Dlaczego monstera nie ma dziur?

 

Domeną wielu odmian monster jest posiadanie dziur w liściach. Ładnych, kształtnym, które bez wątpienia dodają jej urody. Czasem dzieje się tak że nas okaz przestaje wydawać liście z dziurami. Co jest tego przyczyną? Jak pobudzić roślinę do ponownego wydawania liści z dziurami? Dziś odpowiemy sobie na te pytania.

 

https://pixabay.com/pl/photos/ro%c5%9blin-mokry-monstera-botanika-4648611/


Według mojej opinii monstera wytwarza dziury w liściach, ponieważ pochodzi z lasów tropikalnych i przystosowała się w ten sposób do warunków tam panujących. W tychże lasach panują wilgotne warunki i w dużej części roku pada deszcz. Dzięki dziurom woda może swobodnie spływać w dół i nie obciążać roślinę oraz jej nie łamać. Dziury w liściach ułatwiają również przedostanie się promieni słonecznych do niższych partii roślin, które rosną pod monsterą.

  • Odpowiednia odmiana

Najbardziej popularna jest monstera deliciosa, której jedna z podstawowych cech jest posiadanie dziur w liściach. Bardzo podobna do niej jest monstera borsigiana, jej liście są mało różnorodne (deliciosa ma liście różnej wielkości a nawet i kształtu), międzywęźla u niej są długi. Inny rodzaj czyli monstera borsigiana variegata może mieć dziury jednak jest to bardzo rzadkie. Co za tym idzie musimy sprawdzać jaką dokładnie odmianę i rodzaj posiadamy.

 

https://pixabay.com/pl/photos/odchodzi-ro%c5%9blin-natura-monstera-6941709/

  • Wiek okazu

Według ogólnie przyjętej zasadzie młode okazy monter wydają liście z dziurami dopiero po 2-3 latach. Dodatkowo jeśli posiadasz okaz rozmnażany szczytowo przez np. ucięcie czuba i ukorzenieni go. To roślina może uznać to za kontynuacje wzrostu i dopiero młode liście po kilku a nawet kilkunastu miesiącach dopiero mogą być z dziurami.

  • Nie odpowiednie warunki uprawy

Jeśli roślinom nie zapewniamy odpowiednich warunków bardzo często pokazują nam to przez swój wygląd. Monstera najlepiej czuje się w półcienistych ze słońcem rozproszonym, południowa wystawa będzie idealna. Zbyt duży cień może powodować, ze okazy zupełnie nie będą miały dziur. Ja sama posiadam dwa okazy i jeden stoi w cieniu daleko od okna i zupełnie nie ma dziur. Mnie zupełnie to nie przeszkadza gdyż to jedyne miejsce na taki duży okaz w moim domu. Monstery lubią podlewanie rzadziej a obficiej, dlatego starajmy się ich nie zalewać a podlewajmy się wtedy gdy wierzchnia warstwa gleby jest wyraźnie sucha. Zapewnimy im odpowiedni drenaż i wzmacniajmy ją od marca do września nawozem dla roślin zielonych. 

 

https://pixabay.com/pl/photos/monstera-li%c5%9b%c4%87-natura-zielony-lekki-1328825/

A czy Wasze monstery mają dziury? Czy spełniacie wszystkie z powyższych warunków? Pamiętajcie o tym, że uprawa roślin każdych czy to doniczkowych czy ogrodowych to proces, który trwa. Z dnia na dzień pilnych okazów nie otrzymamy. Życzę Wam na koniec cierpliwości i wytrwałości w uprawie roślin.

1 komentarz: